Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Reforma péče o duševní zdraví v ČR a její implementace

2 listopadu, 2021, 18:00 - 19:30

Přednášející: Marie Salomonová, MSci

Marie vystudovala neurovědu na britské University of Nottingham a po návratu domů spoluzaložila a vede neziskovou organizaci Nevypusť duši. Ta ukazuje, jak pečovat o duševní zdraví a kde hledat pomoc v případě nouze. Přináší prevenci tisícům středoškoláků, vysokoškoláků a stovkám učitelů ZŠ a SŠ. Marie také spolupracuje na reformě péče o duševní zdraví v ČR s Ministerstvem zdravotnictví a je členkou Rady vlády pro duševní zdraví, kde zastupuje uživatele péče.

Anotace: V Česku probíhala od roku 2012 plánovací fáze Reformy psychiatrie. V roce 2017/18 se začalo přistupovat k implementační fázi již s vědomím, že se nejedná o reformu psychiatrie, nýbrž celého systému péče o duševní zdraví v ČR. Úspěšná reforma ale vyžaduje spolupráci více rezortů, nikoli pouze aktivitu Ministerstva zdravotnictví.

V roce 2019 tak začal při projektech reformy vznikat Národní akční plán pro duševní zdraví (NAPDZ), který aspiroval na to, stát se vládním dokumentem a přimět tak další rezorty, zejména pak Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo školství nebo Ministerstvo pro místní rozvoj, aby se zapojily. V současné chvíli probíhá tedy nejen Reforma, ale také začala implementační fáze NAPDZ 2030, z kterého se nakonec opravdu stal vládní dokument.

Cílová skupina: Přednáška je určena pro psychoterapeuty, psychology, pracovníky v sociálních službách, pedagogy, adiktology, pracovníky ve zdravotnictví, studenty a zainteresované laiky. Pro každého koho se psychiatrická reforma týká nebo ho zajímá. 

Cíl: Cílem přednášky je schopnost porozumět a možná si zodpovědět na tyto otáky: Jaké mohou mít tyto procesy dopad na podobu pomáhajících profesí? Jak by se měla změnit práce psychiatrů, sester, sociálních pracovníků a psychologů? Jakou roli by měla hrát prevence a včasná intervence a kdo ji bude zajišťovat? Co destigmatizace, kvalita péče, lidská práva, bydlení a invalidní důchody? Jak vypadá multidisciplinární tým, k čemu je dobrý a kdo a jak by měl připravovat jeho členy? Jaká je role uživatelů péče v procesech reformy? Kdo to celé platí a co by nám Reforma a NAPDZ měly přinést?

Registrace: Pro přihlášení, prosíme, pošlete email s vybranou přednáškou na email vcpaluba@gmail.com.

Přidejte se k události na našem facebooku: 

Cena: 300 Kč

Děkujeme a těšíme se na setkání.

Podrobnosti

Datum:
2 listopadu, 2021
Čas:
18:00 - 19:30
Rubrika Akce:

Místo konání

Vzdělávací centrum Paluba
Bruselská 266/14
Praha - Vinohrady, 120 00 Česká republika

Pořadatel

Markéta Jančovičová
Telefon:
+420730541947
E-mail:
vcpaluba@gmail.com